De Beleeftuinen van Joostema – Berltsum
De Beleeftuinen van Joostema zijn tuinen van 10.000 m² en liggen in Berltsum, in het noordelijke deel van Fryslân vlakbij de Waddenzee. De tuinen zijn te bezoeken van maandag t/m zaterdag, uitsluitend op afspraak 0518-462542. Bij aankomst wordt u ontvangen met koffie of thee. De tuinen zijn overal goed toegankelijk voor mindervaliden. Er is genoeg ruimte dichtbij de tuinen om te parkeren.
Een greep van wat er te zien is in De Beleeftuinen van Joostema:
* Kleurrijke, naturalistische (Dutch Wave) borders met een mix van vaste planten en siergrassen, met een bloeitijd van het vroege voorjaar tot ver in het najaar;
* Een verzameling aan bijzondere en zeldzame struiken;
* Een schaduwborder met veel verschillende bladplanten;
* Een pergola met prachtige klimplanten;
* Vanaf juli een bijzondere bessenborder met bessen in een breed palet aan kleuren;
* Oude iepenhagen en fruitbomen;
* Struinende schapen in het weiland en scharrelende kippen door de tuin.
De afgelopen jaren zijn de borders steeds verder uitgebreid en aangevuld door tuinontwerper en zoon Klaas Osinga (25). Planten die aantrekkelijk zijn voor vogels, bijen en vlinders hebben daarbij de voorkeur.
Het cultuurhistorische aspect van de tuinen is dat ze doorkruist worden door de Middelzeedijk, een ruim 500 jaar oude dijk waarvan de restanten nog zichtbaar zijn. Deze dijk vormt tevens de scheiding tussen twee bodemsoorten: de ene tuin ligt op zavelgrond, de andere op zware zeeklei. Op meerdere plekken kunt u heerlijk zitten en uitrusten, met uitzicht op het Bildtse landschap en de cultuurhistorische lintbebouwing van Berltsum.
Een bezoek aan de Beleeftuinen van Joostema is uitstekend te combineren met een Twaalfde Stadswandeling (1,5 km), die start vanaf Moddergatsreed 1. Veel wandelaars hebben al genoten van deze bijzondere route, waarbij de cultuurhistorie volop te beleven is: de oude ijsbaan uit 1864, de unieke Koepelkerk en de karakteristieke lintbebouwing in de dorpskern.
Kortom: De Beleeftuinen van Joostema zijn het juiste adres voor liefhebbers van bijzondere planten, kleurrijke borders en cultuurhistorie. Maak alleen, met z’n tweeën of als groep een afspraak en bezoek onze unieke Beleeftuinen. De koffie of thee staan klaar!
NB: Na afloop van uw bezoek zijn op Wiersterdyk 6A in Berltsum gratis fietsrouteboekjes verkrijgbaar van ‘Doortrappen’ Fryslân. Beschikbaar zijn routes voor Noordwest-, Noordoost-, Zuidwest- en Zuidoost-Fryslân. Elk boekje bevat acht schitterende fietsroutes met brede fietspaden en is uitgegeven door de Provincie Fryslân.